اعتبار ثبت سفارش ۳ ماهه شد/ کسری تراز تجاری ۴ میلیارد دلار

معان وزیر صنعت، معدن و تجارت:

اعتبار ثبت سفارش ۳ ماهه شد/ کسری تراز تجاری ۴ میلیارد دلار

خبرگزاری فارس: اعتبار ثبت سفارش ۳ ماهه شد/ کسری تراز تجاری ۴ میلیارد دلار

معان وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: صادرات غیر نفتی کشور براساس آمار گمرک کشور در ۸ ماه سال جاری رقم ۲۸.۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هنوز یک درصد عقب هستیم.

به گزارش خبرنگار بازرگانی خبرگزاری فارس مجتبی خسروتاج امروز در نشست خبر در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) گفت: صادرات غیر نفتی کشور براساس آمار گمرکات کشور در ۸ ماه سال جاری رقم ۲۸٫۵ میلیارد دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته هنوز یک درصد عقب هستیم.

خسروتاج بیان داشت: البته به جز میعانات گازی می‌توانیم نتیجه بگیریم رشد صادرات داشته ایم، اما طی ۴ ماهه گذشته رشد صادرات آغاز شده است.

رئیس سازمان توسعه تجارت بیان داشت: آنچه ما در سازمان دنبال می کنیم، این است که بستر حرکت را برای فعالان اقتصادی در زمینه صادرات بیشتر از گذشته مهیا کنیم و کاری کنیم تا ارتباطات بیشتری با بخش خصوصی و صادرکننده‌ها داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در ۴ ماه گذشته رشد صادرات داشته‌ایم، افزود: در مرداد ماه امسال ۱۶٫۶ درصد رشد صادرات نسبت به مدت مشابه سال گذشته بوده و در شهریور ماه امسال نسبت به یک ماه شهریور ۹۵ هفت و یک درصد و مهرماه نسبت به مدت مشابه ۳٫۶ درصد رشد و در آبان ماه امسال نسبت به مهرماه سال ۹۵ هم رشد صادرات ۵٫۸ درصد بوده است.

خسروتاج بیان داشت: در بخش واردات در هشت ماه امسال ۳۲٫۵ میلیارد دلار  واردات داشته‌ایم و تراز تجاری آن ۴ میلیارد دلار منفی بوده است.

وی بیان داشت: در صادرات متانول نزدیک ۳۱ درصد در ۸ ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد داشته ایم.

رییس سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه صادرات کود اوره در ۷۸ ماه ابتدای امسال کاهش داشته است: در بخش شوینده ۳ درصد رشد صادرات داشته ایم و در بخش محصولات پلیمری مثل صنایع پایین دست پتروشیمی رشد خوبی در صادرات داشته‌ایم و در بخش محصولات سنگ آهن ۳۴ درصد رشد صادراتی در طی ۷ ماه امسال نسبت به مدت مشابه داشته‌ایم.

وی بیان داشت: در بخش کشاورزی و در زمینه محصولات پسته و کشمش در ۷ ماه امسال به ترتیب ۳۵ و ۲۰ درصد نسبت به مدت مشابه کاهش صادرات داشته‌ایم، اما در بخش خرما ۱۳ درصد رشد صادرات و هندوانه ۲۳ درصد رشد صادراتی داشته‌ایم.

*صادرات ۷۰ میلیون دلار سیب زمینی

خسروتاج اظهار داشت: ۷۰ میلیون دلار در ۷ ماهه امسال صادرات سیب زمینی داشته ایم و نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۵ درصد رشد داشته است.

وی در زمینه بازار قطر گفت: در چند ماه اخیر رشد خوبی در صادرات به قطر داشته ایم و در ۷ ماهه امسال به ۱۴۰ میلیون دلار صادرات به قطر رسیده‌ایم، در حالی که در سال گذشته فقط ۹۰ میلیون دلار صادرات به این کشور انجام شده بوده است.

اعتبار ثبت سفارش از ۶ ماه به ۳ ماه رسید

خسروتاج بیان داشت: حداکثر دوره اعتبار ثبت سفارش از هفته گذشته ۹۰ روز شده است و از ۶ ماه به ۳ ماه کاهش یافته است و کارمزد را حداکثر ظرف ۷۲ ساعت بعد از ثبت سفارش بدهند و اگر فرد بخواهد از طریق شبکه بانکی اعتبار سفارش کند، در چارچوب مقررات بانک مرکزی باید عمل کند و این کار در راستای کنترل نظام واردات صورت گرفته است.

خسرو تاج در پاسخ به سوال خبرنگار فارس در مورد واردات خودرو اظهار داشت: آیین نامه‌ای که باید واردات خودرو در قالب آن انجام شود، به دولت ارسال شده است که البته دستورالعمل پس از مدتی اجرا و دوباره اصلاح شد، ولی فکر می کنم پس از بررسی بودجه این دستورالعمل در دولت مطرح شود و ما باید بررسی کنیم که کدام خودروساز خارجی برای تولید خودرو در داخل با ما در بخش خودرو و قطعات یدکی مشارکت می‌کند و بنابراین باید صبر کنیم که دولت چه زمانی آن را تصویب می‌کند.

وی با بیان اینکه خودرو مانند بقیه کالاهاست و ما مانند بقیه کالا در مورد واردات آن تصمیم گیری می‌کنیم، اظهار داشت: پرداختن به این موضوع بیش از اندازه از سوی رسانه‌ها برای ما جای سوال است.

واردات ۵۴ هزار خودرو در سال جاری

وی افزود: در ۸ ماهه امسال نزدیک به ۵۴ هزار دستگاه خودرو از گمرکات کشور ترخیص شده است که نسبت به ۴۵ هزار دستگاه مدت مشابه  سال گذشته نزدیک ۲۶ درصد افزایش واردات صورت گرفته و ارزش واردات آن در ۸ ماهه امسال یک میلیارد و ۴۶۰ میلیون دلار که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۶۰ میلیون دلار ارزش واردات بیشتر بوده است.

خسروتاج بیان داشت: واردات کالا به کشور در سال گذشته نزدیک به ۴۲ میلیارد دلار بوده و این رقم واردات خودرو و قطعات منفصله در ۸ ماهه  نسبت به واردات کلی کشور رقم بالایی است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در بخش هدفمندی واردات گفت: از ابزار تعرفه‌ای برای هدفمندی این بخش استفاده می‌کنیم و تکیه بر همین است و سیاست حاکم این است که خواسته‌های کلان مسولان مملکت را در این بخش فراهم کنیم، اما برخی معتقدند، به دلیل شرایط مرزها و کنترل قاچاق نظام تعرفه‌ای نمی‌تواند کارایی لازم داشته باشد.

وی افزود: بنابراین برخی معتقدند با توجه به سیاست مبارزه با قاچاق کالا شاید مجبور باشیم، واردات یک کالا را به طور کلی ممنوع کنیم، ولی رفتن به سمت نظام تعرفه‌ای ممکن است کنترل واردات کالای قاچاق را با مشکل مواجه کند.

خسروتاج با اشاره به آئین نامه ضد دامپینگ اظهار داشت: اگر لازم باشد می توانیم با استفاده از آئین نامه محدودیت های مقداری برای واردات بگذاریم.

وی افزود: البته وزیر جهاد کشاورزی هم بر اساس اختیارات می‌تواند در مورد واردات برخی از محصولات کشاورزی مانند برنج تصمیم گیری کند، کما اینکه این تصمیم چندی پیش در مورد واردات برنج اعلام شد.

معاون وزیر صنعت از ابلاغ جدول طبقات تعرفه‌ای با ۳۶۸ ردیف طی روزهای آینده خبرداد و گفت: برخی اقلام تغییرات تعرفه ای آنها آثار تورمی داشت، اما برخی دیگر این آثار تورمی را ندارند.

وی افزود: بنابراین تعرفه برخی اقلام کاهش و تعرفه برخی دیگر افزایش می یابد که البته افزایش یک پله ای تعرفه‌ای حداکثر ۵ تا ۶ درصد است.

* ۱۲۰ میلیارد تومان برای جایزه صادراتی

خسرو تاج در مورد بودجه مشوق های صادراتی بیان داشت: در بودجه امسال ۱۲۰ میلیارد تومان ردیف بودجه با عنوان جایزه و یارانه صادراتی و ۱۰۰ میلیارد تومان با عنوان کمک سود وام های صادراتی در نظر گرفته شده بود که علیرغم اینکه موافقت نامه آن به امضا رسیده بود، ولی هنوز رقم آن پرداخت نشده است.

معاون صادراتی وزیر صنعت با بیان اینکه پیش بینی درباره اینکه تا پایان امسال این رقم پرداخت می شود یا خیر سخت است و گفت: پرداخت این رقم در اختیار سازمان برنامه و بودجه است، البته حدود ۲ ماه قبل در شورای عالی صادرات تصویب شد که این رقم پرداخت شود.

خسرو تاج بیان داشت: قرار است که ۲۳۰۰ میلیارد تومان منابع از صندوق توسعه ملی و همچنین ۲۳۰۰ میلیارد تومان از طرف بانک صنعت و معدن، کشاورزی و توسعه صادرات برای پرداخت تسهیلات با نرخ سود میانگین حداکثر ۱۳ و نیم درصد در نظر گرفته شده است.

* جهش صادرات با افزایش نرخ ارز تصور غلطی است

وی در خصوص برنامه سازمان توسعه تجارت در مورد کنترل نوسانات نرخ ارز بیان داشت: آنچه برای فعالیت اقتصادی نیاز است ثبات اقتصادی است و نوسانات شدید ارز برای فعالیت های اقتصادی مفید نیست و نرخ ارز اگر با نرخ تدریجی که در قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی پیش بینی شده بود اصلاح شود، بنابراین صادرکننده در شرایط غیر رقابتی قرار نمی گرفت.

خسروتاج بیان داشت: تصور اینکه با افزایش نرخ ارز تاثیری یکباره در افزایش صادرات می توانیم داشته باشیم، منطقی نیست.

معاون صادراتی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: افزایش نرخ ارز در کوتاه مدت در برخی محصولات کشاورزی آثار تورمی دارد. آثار نرخ ارز روی کالاهای مختلف متفاوت است و اگر صادرکننده نسبت به کاهش نرخ ارز نگرانی دارد، براساس مصوبه ای که به صندوق ضمانت صادرات داده شده است، صادرکننده می‌تواند خود را در مقابل نوسانات نرخ ارز پوشش دهد.

وی در پاسخ به این سوال که خودروهایی که اکنون در گمرک وجود دارند و ارز کشور را خارج کرده اند، چرا ترخیص نمی شود، گفت: همه واردکنندگان بدانند برای واردات کالا باید ثبت سفارش کنند. یک دسته از خودروهایی که الان در گمرک مانده ترخیص نشده ثبت سفارش نشده و مجوز ثبت سفارش نداشته‌اند و این دسته از واردکنندگان اول وارد کرده‌اند و بعد قصد ثبت سفارش داشته اند و همچنین حدود ۵۰ درصد خودروهایی که الان در گمرکات است، ترانزیت است و قرار بوده که به کشور عراق منتقل شود.

*واردات خودرو همواره ۵ تا ۸ درصد تولید داخل بوده است

رئیس سازمان توسعه تجارت تصریح کرد: اگر دنبال نظام هدفمندی واردات هستیم باید ببینم برای هر کالایی چه ارزشی قائل هستیم و میزان واردات خودرو همواره در سال های گذشته ۵ تا ۸ درصد تولید داخل بوده است.

خسروتاج بیان داشت: ما در شرایط عادی نیستیم و باید منابع ارزی کشور را مدیریت کنیم و با این شرایط فکر می کنیم میزان واردات خودرو ۵ درصد میزان تولید داخلی مان باشد رقم خوبی است.

وی با بیان اینکه میزان بالای ثبت سفارش واردات خودرو منجر به بسته شدن سایت ثبت سفارش خودرو شد، اظها رداشت: اختیارات قانونی به اندازه کافی در این زمینه داریم و اگر انجمن واردکنندگان هم شکایتی از ما دارد ما برای جلوگیری از ثبت سفارش واردات خودرو مستندات قانونی داریم.

خسروتاج اظهار داشت: در ۵ ماهه ای که جلوی ثبت سفارش واردات خودرو گرفته شده ۲۶ درصد واردات خودرو نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است.

* ۷۰ درصد واردات با ارز آزاد انجام می‌شود

خسرو تاج اظهار داشت: ۷۷۰۰ کد تعرفه وارداتی تا امروز در کشور وجود دارد و از این تعداد تا به امروز نزدیک به ۵۴۰۰ ردیف تعرفه را از ارز مبادله‌ای به سمت ارز آزاد سوق داده ایم که این ۵۴۰۰ ردیف تعرفه ۷۰ درصد واردات ما را پوشش می دهد و بنابراین به ۷۰ درصد وادات کشور اصلا ارز نفتی تعلق نمی گیرد.

وی افزود: این روش ما را به تک نرخی کردن ارز نزدیک می کنیم و از اقتصاد رانتی دور می کند.

وی افزود: در ۸ ماهه سال جاری ۲۵۳ میلیون دلار موبایل به صورت رسمی از گمرکات کشور ترخیص شده و در مدت مشابه سال گذشته این رقم ۱۳۵ میلیون دلار بود و در سال های گذشته این رقم بسیار کمتر بود بنابراین نشان می دهد طرح رجیستری موبایل کارکرد خود را داشته است.

*یادداشت تفاهم ایران و قطر و ترکیه درباره نرخ‌های بندری

خسرو تاج با اشاره به توافق نامه سه جانبه امضاء شده میان ایران، قطر و ترکیه گفت: در این توافق بحث این است که طرف قطری نرخ های بنادر را برحسب شرایط رقابتی اصلاح کند و همچنین در این یادداشت تفاهم در مورد انجام حمل و نقل دریایی با تسهیلات بیشتر صحبت شده است و پیش بینی شده شرایط را برای تبادل کشتی ها با سایز بزرگتر فراهم کنیم و این یادداشت تفاهم بستری را فراهم می کند تا بتوانیم از ظرفیت بندرعباس برای انتقال کالا استفاده کنیم.

معاون اقتصادی وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: همچنین ما در این یادداشت تفاهم به این موضوع اشاره کرده ایم که در صورت امکان بتوانیم سایر کشورها را هم برای گسترش ارتباطات به این یادداشت تفاهم اضافه کنیم.

وی با بیان اینکه همچنین در خصوص بانکرینگ نیز تفاهم‌هایی انجام شده است، اظهار داشت: در سال ٢٠٢٢ هم قرار است جام جهانی در قطر برگزار شود و به نظر می‌رسد که صادرات به قطر افزایش خواهد یافت و نگاه در ارتباطات تجاری با این کشور کوتاه مدت نیست.

*نمی‌توان انتظار جهش صادرات به قطر را داشت

خسرو تاج با بیان اینکه به دنبال توسعه صادرات به قطر هستیم، گفت: نمی توان انتظار داشت صادرات کالا به قطر جهش آنچنانی داشته باشد؛ این در حالی است که ترک ها به صورت ترانزیت کالا از طریق ایران می‌تواند به کشورهای اطراف صادر کنند ولی به شیوه تعهدات بین المللی کار پیش می رود.

*مناطق آزاد تحت کنترل نیستند و کالا از این مناطق وارد کشور می‌شود

وی در خصوص مناطق آزاد اظهار داشت: مناطق آزاد ارس، انزلی و اروند در خصوص داشتن حصار و کنترل کامل نیست و در بعضی از جاها روزنه وجود دارد و کالا از طریق این مناطق به کشور وارد می شود.

خسروتاج با بیان اینکه هدف اصلی از ایجاد مناطق آزاد تجارت و تولید بوده است، گفت: گرایش مناطق آزاد به امر تجارت باعث شده نظام تعرفه‌آی کارکرد خود را از دست دهد.

معاون صادرات وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: لزوم وجود گمرکات در مبادی ورودی و خروجی این مناطق به شدت در حال پیگیری است و در لایحه جدید مجلس پیشنهاد شده که کالاهای مسافری را مشمول نکنیم.

خسروتاج تصریح کرد: مناطق آزادی که به سرزمین اصلی وصل هستند و جزیره نیستند حتما باید روی آنها حساسیت باشد و اصل قانون مناطق آزاد را در این مناطق که تکیه بر تولید و فرآوری و ارزش افزوده دارد را دنبال کنیم.

وی بیان داشت: البته در برخی مناطق آزاد سرمایه گذاری تجاری انجام شده که باید به اینها فرصت داد تا سرمایه گذاری ها تغییر کند و به سمت تولید حرکت کند.

انتهای پیام/ب

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *